Dziecko to wielka radość, obowiązek i wyzwania dla rodziców. Ciąża to specyficzny stan fizjologiczny organizmu kobiety, który pozwala na rozwój drugiego organizmu – dziecka. Od nas samych w dużej mierze zależy czy ciąża będzie miała przebieg fizjologiczny, czy urodzi się o czasie zdrowe dziecko.
Zdrowy tryb życia w miesiącach poprzedzających poczęcie, pełne zdrowie obojga przyszłych rodziców, odpowiednie zachowania w trakcie ciąży pozwolą na wyeliminowanie wielu problemów – należy odstawić wszelkie używki, stosować zrównoważoną dietę wzbogacaną w kwas foliowy, utrzymywać sprawność fizyczną, wyleczyć wszelkie schorzenia, a jeśli jest to nie możliwe (choroby jak np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze) ustabilizować przebieg schorzeń przewlekłych.
Edukacja przyszłych rodziców
Przyszli rodzice powinni udać się do lekarza jeśli nie robią regularnych „przeglądów” i poddać się badaniom i ewentualnemu leczeniu. Badanie lekarskie pozwoli ocenić stan zdrowia w tym np. ocenić ciśnienie krwi. Badanie stomatologiczne i leczenie stanów zapalnych jamy ustnej zębów zmniejsza ryzyko powikłań ciąży. Lekarz zleci wykonanie badań z krwi: podstawowych (lub na zlecenie lekarza rozszerzone) w tym badania w kierunku infekcji toksoplazmoza infekcji wirusowych takich jak wirusowe zapalenia wątroby, cytomegalii, ospy wietrznej. Wyleczenie stanów zapalnych a także przeprowadzenie niektórych ze szczepień powinno nastąpić przed planowaną ciążą (szczepienia przeciwko różyczce, ospie wietrznej, grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B).
Dla przyszłych mam oprócz wymienionych zaleceń należy pamiętać o kontroli i współpracy z lekarzem położnikiem – ginekologiem. Badanie ginekologiczne, cytologiczne, ultrasonograficzne i badania laboratoryjne mają na celu upewnienie się, że nie ma przeciwwskazań i zagrożeń dla planowanej ciąży. W przypadku zaburzeń miesiączkowania konieczna będzie diagnostyka endokrynologiczna i leczenie stwierdzonych nieprawidłowości.
Kluczowa profilaktyka
Okres całej ciąży podlega nadzorowi i stosowaniu aktywnej profilaktyki zgodnie z przyjętymi przepisami państwowymi i rekomendacjami towarzystw naukowych. Regularne wizyty kontrolne, badania ultrasonograficzne i laboratoryjne, leczenie infekcji narządu rodnego oraz zbilansowana dieta sprawiają, że zmniejsza się ilość dzieci urodzonych przed terminem porodu, z wadami wrodzonymi, a także minimalizuje się ilość kobiet umierających w trakcie ciąży i porodu.