Za każdym razem gdy w domu pojawia się noworodek, rodzice stoją przed trudnym wyzwaniem i zadają sobie pytanie: jak pielęgnować tak kruchą istotę, co robić, by szybko rosła i była zdrowa?
Najczęściej na początku wszystkie czynności pielęgnacyjne wydają się trudne i skomplikowane, choć w rzeczywistości mogą być świetną okazją do wspólnej zabawy i pieszczot. Podstawowym zabiegiem higienicznym jest codzienna kąpiel dziecka. Dla jednych maluchów jest to ulubiony rytuał, dla innych chwile stresu.
Co zrobić, gdy pociecha panicznie boi się wody?
Kąpiel niemowlaka
Aby kąpiel stała się codzienną przyjemnością dla dziecka i rodziców powinna zostać starannie przygotowana. Niemowlęta kąpiemy w ciepłym pomieszczeniu, temperatura powietrza to około 22-24 stopni C, plastikowa wanienka powinna być ustawiona stabilnie i tylko częściowo napełniona wodą, max 10-15 cm, o temperaturze około 36-37 stopni C, na dnie dobrze rozłożyć tetrową pieluszkę lub ręcznik. Kosmetyki czyli delikatny szampon, płyn do kąpieli, środki do pielęgnacji skóry, przybory toaletowe, szczoteczka do włosów, ręczniki, ubranka i pieluchy zawsze powinny być „pod ręką”. Najlepiej, by kąpiel odbywała się o stałej porze, najlepiej przed wieczornym karmieniem, bo codzienny rytuał daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa.
W pierwszych miesiącach życia kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5-7 minut.
Należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura wody i za długa kąpiel powoduje uszkodzenie naturalnego, ochronnego płaszcza wodno-tłuszczowego skóry dziecka. Skóra małego dziecka jest cieńsza, mniej sprężysta i zwarta niż skóra osoby dorosłej. Nie posiadając dostatecznie rozwiniętej naturalnej warstwy ochronnej łatwiej wysycha i ulega podrażnieniom, więc wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak natłuszczanie i nawilżanie już od pierwszych dni życia.
Codzienna pielęgnacja
Kosmetyki dla najmłodszych powinny być najwyższej jakości, nie mogą zawierać substancji zapachowych i olejków eterycznych uznawanych za alergizujące, barwników i tam, gdzie to możliwe substancji konserwujących. By zminimalizować ryzyko alergii wskazane jest, by kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry dziecka były przetestowane dermatologicznie i posiadały pozytywną opinię, wydaną przez upoważnione do tego instytucje. Po umyciu i osuszeniu skóry można posmarować ją odpowiednio dobraną emulsją, oliwką lub kremem. Wykonywany w tym czasie łagodny masaż nie tylko dodatkowo uspokaja i odpręża malucha, ale ma korzyści zdrowotne – stymuluje układ krążenia, wzmacnia siły obronne, wspomaga oddychanie i trawienie.
Masaż zwiększa elastyczność skóry i mięśni, wspiera aktywność ruchową dziecka. Nie trzeba być wykwalifikowanym masażystą! Należy tylko pamiętać o ogrzaniu dłoni. U noworodków szczególnej uwagi wymaga pielęgnacja okolicy okołopępkowej i okołopieluszkowej. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry dzieci z początkowym stadium pieluszkowego zapalenia skóry czyli tzw. odparzeniem może prowadzić do powstania pęcherzy i nadżerek, które są bolesne i trudne w leczenia.
Ważne jest osuszenie skóry po każdorazowym umyciu krocza i zapewnienie swobodnego przepływu powietrza, najlepiej przez kilka minut. Nie powinno się stosować zasypek i pudrów, gdyż zbrylają się i mogą podrażnić skórę, należy stosować skuteczne preparaty ochronne i to przy każdej zmianie pieluszki.
Kosmetyki używane do pielęgnacji skóry okolicy okołopieluszkowej powinny zawierać min. tlenek cynku, który ma działanie ściągające, pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność skóry i przyspiesza regenerację drobnych uszkodzeń, oraz pantenol, który jest silnym stymulatorem wzrostu i odnowy komórek naskórka i skóry właściwej. Warto pamiętać, że pielucha nie powinna ściśle przylegać do brzuszka dziecka. Pomiędzy pieluchą, a brzuszkiem powinno być miejsce na swobodne włożenie palca.
Na koniec warto przypomnieć, że zdrowa skóra nie znosi nadmiaru kosmetyków i ich różnorodności. Warto jednak o nią troskliwie dbać, bo zdrowa skóra to zdrowe i szczęśliwe dziecko!