Dr hab. Danuta Nowicka
Specjalista dermatolog, Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Brodawki, zwane popularnie acz niepoprawnie kurzajkami to choroba wywołana przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV).
W obrębie skóry możemy wyróżnić trzy typu brodawek:
♦ Brodawki zwykłe – zmiany grudkowe, o szorstkiej powierzchni, w kolorze skóry lub nieco ciemniejsze, nie dają dolegliwości bólowych najczęściej lokalizują się na dłoniach, w okolicach wałów paznokciowych.
♦ Brodawki płaskie, zwane również brodawkami młodocianych – drobne, płasko-wyniosłe grudki, o gładkiej, lśniącej powierzchni, niebolesne, spotykane najczęściej na twarzy, szyi i dekolcie oraz grzbietach dłoni, w kolorze skóry.
♦ Brodawki stóp – pojedyncze grudki w kolorze skóry lub ciemniejszym, bolesne przy ucisku, często na powierzchni widoczne drobne czarne punkty (naczynia krwionośne). Łatwo krwawią po uszkodzeniu.
Dla dzieci najbardziej typowe są brodawki płaskie, często obejmujące zarówno twarz jak i dłonie oraz brodawki stóp zwane też często basenowymi zlokalizowane na podeszwach stóp.
Do zakażenie dochodzi po kontakcie z wirusem, czyli zmianą skórną lub powierzchnią, gdzie pozostał on aktywny. Przy sprzyjających warunkach, obniżonej odporności może dojść do powstanie zmian skórnych. Typy wirusa HPV wywołujące skórne odmiany brodawek należą do wirusów łagodnych bez potencjału onkogennego. Największym zagrożeniem jest jednak możliwość zakażenia drugiej osoby jak też tzw. „rozsianie się” brodawek, czyli zwiększenie ich liczebności i zajętego obszaru. Jest to objaw nazywany w dermatologii objawem objaw Koebnera – po uszkodzeniu brodawki w ciągu 7 do 12 dni pojawiają się kolejne zmiany.
Dlatego też należy ograniczyć wszystkie niepotrzebne manipulacje w obrębie zmian skórnych. Dziecko cierpiące na brodawki powinno unikać kontaktu z basenów, brodzików, prysznicy, wspólnych sal gimnastycznych bez ochrony zmian skórnych Usuwanie brodawek należy przeprowadzić w gabinecie dermatologicznym lub chirurgicznym, najczęściej za pomocą laserów, krio lub elektro-terapii. Wszystkie te metody są równie skuteczne, wybór zależy od współpracy dziecka i możliwości wykonującego.
W przypadku brodawek płaskich polecane jest wykonanie średnio-głębokiego złuszczania (np. kwas mlekowy, kwas salicylowy 50 proc.) lub terapia miejscowa immunomodulująca.
Na koniec warto podkreślić, iż u małych dzieci rzadko występują odciski stóp. Jeśli Rodzic, Opiekun widzi na stopie u dziecka zmiany zgrubiałe, w kolorze skóry, bolesne lub nie przy dotyku z dużym prawdopodobieństwem jest to brodawka!