Skip to main content
Home » Zdrowie intymne » Jak radzić sobie z zakażeniem układu moczowego po menopauzie?
zdrowie intymne

Jak radzić sobie z zakażeniem układu moczowego po menopauzie?

zakażenie
zakażenie

Prof. CMKP, dr hab. n. med. Sławomir Poletajew

Lekarz urolog, członek zespołów eksperckich zajmujących się problematyką profilaktyki i leczenia zakażeń układu moczowego o zasięgu krajowym i europejskim

Dlaczego po menopauzie zwiększa się ryzyko zachorowania na zakażenie układu moczowego?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego. Po okresie menopauzy są to przede wszystkim zmiany hormonalne, na których skutek dochodzi do zaburzenia kilku naturalnych mechanizmów obronnych w organizmie kobiety, chroniących ją przed zakażeniem dróg moczowych. Zaburzone jest głównie środowisko pochwy – jej właściwe pH i fizjologiczna flora (mniej pałeczek kwasu mlekowego), które chronią cewkę moczową przed patogennymi bakteriami wywołującymi infekcje układu moczowego. Po menopauzie dochodzić może także do zmian budowy pochwy i zaburzeń statyki narządu rodnego, co z kolei prowadzi do nieprawidłowości w oddawaniu moczu, zwiększających ryzyko wystąpienia infekcji. Także sam wiek przyczynia się do zmniejszenia odporności na zakażenia, szczególnie gdy dochodzi do nietrzymania moczu, czy też konieczności cewnikowania pęcherza moczowego lub stosowania środków higienicznych (pieluch), podczas opieki nad pacjentką.

Jak możemy leczyć nawracające infekcje układu moczowego?

W większości przypadków leczenie zakażeń układu moczowego wymaga konsultacji lekarskiej i zastosowania krótkotrwałej antybiotykoterapii. Jednak w kontekście nawracających infekcji układu moczowego bardzo ważna jest również profilaktyka. Zalecenia u kobiet po menopauzie nie różnią się w tym zakresie diametralnie od tych przed menopauzą, z wyłączeniem faktu, że u pacjentek po menopauzie skuteczne jest stosowanie dopochwowo estrogenów. Oprócz tego w obu przypadkach stosuje się m.in. immunoprofilaktykę, szereg preparatów naturalnych, d-mannozę, probiotyki i wlewki dopęcherzowe.

Jakie jest terapeutyczne działanie d-mannozy w kontekście leczenia nawracających zakażeń układu moczowego?

D-mannoza jest cukrem prostym, który związuje bakterie Escherichia coli (pałeczki okrężnicy), najczęściej powodujące zakażenia układu moczowego. Związek ten pozwala na unieszkodliwienie i eliminację z dróg moczowych bakterii zanim wywołają one stan zapalny. D-mannoza jest skuteczna zarówno w profilaktyce, jak i u części pacjentek z zakażeniem. Jest to także dobre rozwiązanie u pacjentek, które mają niespecyficzne objawy i podejrzewa się, że może to być zakażenie, jednak symptomy nie są jeszcze tak nasilone, by wprowadzić antybiotyk.

Next article