Anna Kupiecka
Założycielka, fundatorka i prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej; pacjentka po raku piersi, która od lat zwiększa świadomość społeczną w zakresie profilaktyki nowotworowej
Słysząc pytanie „Po co mam się badać, skoro nic mi nie dolega?” odpowiadam „Zrób badania kontrolne, aby potwierdzić dobry stan twojego zdrowia. Zbadaj sama swoje piersi raz w miesiącu”. Samobadanie i wykonywanie badań kontrolnych mają ogromne znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania.
Jak to się zaczęło?
W 2010 roku, w dniu moich 43. urodzin, dostałam diagnozę: rak piersi. Mój nowotwór był agresywny, leczenie było niezmiernie obciążające: trwało prawie 2 lata. Taka diagnoza dla zdrowego człowieka jest często zaskoczeniem – niestety rak nie boli i często zdarza się, że przegapiamy drobne objawy, sygnały, które wysyła nam organizm, a które mówią, że coś jest nie tak. Może gdybym wykonywała regularnie badania profilaktyczne moja historia potoczyłaby się inaczej. Dlatego też, oprócz nadrzędnego celu działań Fundacji Onkocafe – Razem lepiej, jakim jest wspieranie pacjentów onkologicznych i ich rodzin, realizujemy kampanie i projekty z zakresu profilaktyki nowotworowej i promujemy zdrowy trybu życia.
Na czym polega profilaktyka raka piersi?
W Polsce realizowany jest „Program profilaktyki raka piersi (mammografia)”. W ramach programu wszystkie kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia raz na 2 lata mogą skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego bez skierowania. W związku z tym, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet i dotyka także kobiet poniżej 50. roku życia, Ministerstwo Zdrowia planuje przesunięcie granicy wieku do udziału w programie: dolną granicę wieku chce ustalić na 45 lat, a górną – na 74 lata.
Nie ma jednej recepty jak się ustrzec przed rakiem, ale z całą pewnością możemy zadbać o siebie badając się. Słysząc pytanie „Po co mam się badać, skoro nic mi nie dolega?” odpowiadam „Zrób badania kontrolne, aby potwierdzić dobry stan twojego zdrowia. Zbadaj sama swoje piersi raz w miesiącu”. Samobadanie i wykonywanie badań kontrolnych mają ogromne znaczenie w obniżeniu ryzyka zachorowania.
Rola wczesnego wykrywania
Wczesne wykrycia raka to szansa na całkowite wyleczenie, a zarazem krótszą terapię. Dlatego zatroszcz się o siebie, badaj się regularnie i zachęcaj do tego bliskie kobiety!
Rola wczesnego wykrywania to priorytetowy temat, który przekazujemy na każdym szkoleniu i w każdej kampanii, którą realizujemy w ramach działań Fundacji.
Ambasadorki profilaktyki – społeczna sieć edukacji zdrowotnej
Od 2020 roku Fundacja prowadzi projekt edukacji zdrowej części społeczeństwa, polegający na tworzeniu okręgowych klubów Ambasadorek Profilaktyki. Szeregi klubów zasilają kobiety wyposażone w wiedzę i materiały dydaktyczne, dzięki którym uczą społeczność, organizując stoiska edukacyjne w trakcie lokalnych wydarzeń oraz prowadząc szkolenia w instytucjach i firmach. Celem naszych działań jest dotarcie z przekazem dotyczącym profilaktyki chorób onkologicznych do jak największego grona osób na możliwie jak największym obszarze Polski. Niezwykle istotnym jest, aby edukacja w tym zakresie była obecna również poza największymi ośrodkami miejskimi, na terenach tzw. „wykluczonych”, w których odnotowuje się najniższą zgłaszalność do programów przesiewowych oraz niski poziom świadomości w obszarze zdrowego stylu życia.
Przez 3 lata otworzyliśmy ponad 40 klubów Ambasadorek Profilaktyki w różnych regionach Polski. Przeprowadziliśmy warsztaty dla ponad 1 000 kobiet i wyłoniliśmy spośród nich ponad 100 certyfikowanych Ambasadorek Profilaktyki, które dzięki swemu zaangażowaniu tworzą społeczną sieć edukacji zdrowotnej. Do końca roku mamy zaplanowane otwarcie kolejnych 10 klubów i koncepcję na kontynuację tego projektu w kolejnych latach.