Skip to main content
Home » Zdrowie intymne » Nietrzymanie moczu – jak wytrenować mięśnie do zadań specjalnych?
zdrowie intymne

Nietrzymanie moczu – jak wytrenować mięśnie do zadań specjalnych?

Joanna Keszka na balkonie
Joanna Keszka na balkonie

Joanna Keszka

Autorka najodważniejszej polskiej książki o seksie pt.: „Grzeczna to już byłam, czyli kobiecy przewodnik po seksie”. Ekspertka w dziedzinie kobiecej seksualności, redaktorka naczelna Barbarella.pl – „Najseksowniejszy portal dla kobiet i dla par”, prowadzi pierwszy w Polsce butik z modnymi gadżetami erotycznymi LoveStore.Barbarella.pl ul. Hoża 57 lok. 1B, Warszawa.

Mięśnie Kegla są ważnym elementem kobiecego zdrowia intymnego i życia seksualnego. Kiedy są w dobrej formie zapobiegają problemom z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, kiedy to wstydliwa mokra plama pojawia się np. w czasie podnoszenia ciężarów, kichania czy podskoków. Dzięki wyćwiczonym mięśniom dna miednicy my kobiety możemy też bardziej cieszyć się seksem. Dlatego namawiam kobiety w każdym wieku do dbania o te mięśnie. Ćwiczenia mięśni Kegla są dla matek z córkami, dla przyszłych mam i młodych mam, dla kandydatek na kochanki doskonałe i wszystkich kobiet, które chcą zatroszczyć się o swoje zdrowie intymne i także lepszy seks. Jednak o tym, że kobiety w każdym wieku powinny wiedzieć, jak dbać o mięśnie Kegla mówi się w Polsce za mało i za cicho. Problemy związane z osłabieniem mięśni dna miednicy wkłada się do szufladki „wstydliwe” i spuszcza na nie zasłonę milczenia.

Czy wiecie, że więcej kobiet w dojrzałym wieku nie wychodzi z domu z powodu problemów z nietrzymaniem moczu (który jest konsekwencją osłabienia mięśni Kegla) niż z powodu problemów z poruszaniem się? Kobiety nie znają swojego ciała i krępują się rozmawiać o swoich kłopotach intymnych. Wciąż pokutuje mit, że popuszczanie i mniejsza satysfakcja z seksu to nieunikniona cena za macierzyństwo. Zamiast wstydzić się i biernie czekać, aż będzie coraz gorzej, zachęcam wszystkie panie, żeby seksualne i zdrowotne sprawy wzięły sprawy w swoje ręce i zaczęły dbać o mięśnie Kegla. 

Ćwiczyć warto

Mięśnie dna miednicy to system połączonych ze sobą 14 różnych mięśni, które wyściełają spód miednicy  (stąd ich nazwa). Kiedy z wiekiem staja się coraz słabsze, to w życiu kobiet pojawiają się problemy z opuszczaniem się kobiecych narządów wewnętrznych takich jak macica, oraz kłopoty z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dobra wiadomość jest taka, że tak jak można wyćwiczyć bicepsy czy każde inne mięśnie, tak samo za pomocą regularnego treningu można wypracować całkiem sprawny organ. Zadbane mięśnie Kegla zapewniają kobietom komfort życia bez  strachu przed popuszczaniem, oraz co równie ważne intensyfikują naszą kobiecą przyjemność w czasie seksu. Na początku ćwiczenia mogą się wydawać trudne, ale gdy będziesz wykonywać je regularnie, szybko opanujesz tą sztukę, a wtedy możesz ćwiczyć stojąc na przystanku, na spacerze czy krzątając się po mieszkaniu. A zdrowie intymne i przyjemność z seksu już zawsze będą z Tobą!

JAK WZMOCNIĆ MIĘŚNIE KEGLA W 5 KROKACH

Jeżeli chcesz mieć efekty, musisz ćwiczyć codziennie. Nie ma cudownych sposobów ani drogi na skróty. Serce i głowę możemy oszukać, mięśni się nie da: ćwiczysz – masz efekty, nie ćwiczysz – nie licz na rewelacje. Na szczęście zestawy ćwiczeń są szybkie, łatwe i przyjemne (z czasem coraz bardziej przyjemne, podaruj sobie ten czas). Wykonując ćwiczenia za każdym razem myśl: to mnie kręci. Naucz się kojarzyć ćwiczenia mięśni Kegla z podnieceniem, a ciało się dostosuje.

KROK 1. Zlokalizuj swoje mięśnie
* Metoda I: Przerwij strumień moczu podczas sikania – to właśnie o te mięśnie chodzi. Pamiętaj jednak, że to nie można traktować tego jako regularnego ćwiczenia, ponieważ może to zaburzać prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego!!!
* Metoda II: Połóż się w pozycji półleżącej z oparciem z nogami ugiętymi w kolanach, wprowadź 2 palce do pochwy i spróbuj je zacisnąć. Na początku ucisk może być słaby, ale stopniowo będzie coraz silniejszy. Kiedy już lokalizujesz, swoje mięśnie możesz zacząć naukę, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia!

KROK 2. Naucz się napinać prawidłowo
Chodzi o to, żeby podczas ćwiczeń nie napinać mięśni pośladkowych ani brzucha, tylko całą moc ćwiczeń „wpompować” w mięśnie Kegla. Upewnij się, że podczas skurczów i rozkurczów nie napinasz brzucha ani pośladków. W tym celu połóż się w pozycji na plecach z ugiętymi kolanami. Jedną dłoń połóż na brzuchu, drugą pod pośladkami, zacznij ćwiczyć i sprawdź, czy nie napinasz niepotrzebnie tych części.

Długie skurcze – Zaciskaj mięśnie dna miednicy, tak jakbyś chciała pochwą „wciągnąć” piłeczkę w kierunku pępka. To się nazywa „zacisk z uniesieniem” (długi skurcz) – wymaga to trochę wysiłku z twojej strony. Rób przerwy po każdym długim skurczu. Po każdym długim skurczu zawsze trzeba zrelaksować mięśnie: weź wdech nosem i ustami długi, głęboki wydech „z brzucha”. To ważne, bo wzmacniania mięśni dna miednicy polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni.

Krótkie skurcze – Ćwicz też krótkie skurcze, które są łatwiejsze: szybkie, jeden, po drugim, bez odpoczywania między nimi, polegające tylko na robieniu zacisku (bez efektu „unoszenia” czegokolwiek w górę). Po serii krótkich skurczy zrelaksuj mięśnie: wdech nosem i ustami długi wydech „z brzucha”.

KROK 3. Prawidłowy oddech
Wciąż leżąc w pozycji na plecach weź wdech nosem, a następnie wykonaj długi wydech ustami (pamiętaj wydech musi być dwa razy dłuższy od wdechu). Następnie weź wdech nosem, a podczas długiego wydechu napnij mięśnie dna miednicy. Tak powinnaś oddychać cały czas podczas wykonywania ćwiczeń.

KROK 4. Postawa
Na początku naucz się wykonywać te ćwiczenia w pozycji półleżącej, kiedy już je opanujesz, zacniej ćwiczyć w pozycji stojącej. Robiąc skurcze stój ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i palcami nóg skierowanymi do środka. W tej pozycji twoje mięśnie pośladków nie pracują zbyt dobrze i lepiej możesz skupić się na napinaniu mięśni Kegla.

KROK 5. Regularność i intensywność treningu
Jak w każdym sporcie, żeby mieć wyniki, trzeba postawić na regularność i dyscyplinę. Mięśnie potrzebują ćwiczeń, żeby mogły stać się silniejsze i by mogły zwiększyć swoją masę. 6 tygodni to minimalny okres, w którym absolutnie każdy mięsień może się „rozwinąć” i mięśnie Kegla nie są tutaj wyjątkiem. Po 6 tygodniach intensywnego treningu pojawiają się oczekiwane efekty. Zaciskaj mięśnie w seriach, na przykład 10 x krótki skurcz; 5 x długi skurcz.

PROGRAM ĆWICZEŃ MIĘŚNI DNA MIEDNICY (6 TYGODNI)

1 tydzień: min. 60 powtórzeń (np. 4 serie po 15 powtórzeń)
2 tydzień: min. 75 powtórzeń
3 tydzień: min. 90 powtórzeń
4-5 tydzień: min. 100 powtórzeń
6 tydzień: min. 100 powtórzeń i dużo więcej

Kiedy sama nauczysz się prawidłowo wykonywać ćwiczenia, po 2 – 3 dniach możesz robić skurcze w połączeniu z kulkami, co intensyfikuje i uprzyjemnia sam trening. Dobra wiadomość: po intensywnym 6-tygodniowym treningu czas już tylko na profilaktyczne ćwiczenia, w dowolnej pozycji i o dowolnym natężeniu. Zapewniam, że będziesz już tak wytrenowana, że będziesz je wykonywała bez wysiłku stojąc na przystanku autobusowym lub na czerwonych światłach przy przechodzeniu przez ulicę. W trakcie treningu warto sięgnąć po sprawdzone suplementy diety dostępne w aptekach. Ja polecam ApoLady – suplement diety z naturalnych składników, który wspiera kobiety w dbaniu o dobrą kondycję mięśni dna miednicy.

Kulki gejszy – najlepsza rzecz jaka można sobie włożyć do pochwy!

Z ćwiczeniami mięśni dna miednicy jest podobnie jak z każdym sportem. Jeśli chcesz robić postępy i doskonalić swoje umiejętności, musisz mieć odpowiedni sprzęt. Kulki gejszy są bardzo pomocne w utrzymaniu mięśni Kegla w dobrej kondycji. Działają na dwa sposoby. Po pierwsze samo utrzymanie kulek w pochwie wymaga od mięśni dna miednicy zaciśnięcia się i uniesienia przedmiotu w górę pochwy, żeby nie wypadł. Tak więc kulki gejszy działają na mięśnie Kegla, nawet jeśli nie wkładamy w to specjalnego wysiłku. Samo ich utrzymanie w środku jest naturalnym obciążeniem dla naszego ciała i mięśni. Po drugie ćwiczenia wykonywane wtedy, kiedy mamy w środku kulki, są dużo bardziej efektywne niż ta sama gimnastyka bez żadnych ciężarków.

WAŻNE: Kulki gejszy działają kiedy jesteśmy w ruchu – spacer, taniec, pływanie, krzątanie się po mieszkaniu. Siedząc z kulkami w środku tylko będziemy czuć się „zaczopowane” a efektu nie będzie. Kulki gejszy to przyjazny kobietom gadżet, ale jednak to ciało obce, dlatego nie noś ich w środku zbyt długo: wskazane jest wyjęcie ich po 2-3 godzinach. W pierwszym tygodniu treningu nie noś kulek dłużej niż 40 minut.

Kulki gejszy wkłada się do pochwy głęboko, tak jak tampon. Wskazana jest duża ilość lubrykantu na bazie wody. Nigdy nie wciskaj kulek do pochwy na sucho! To ma być przyjemność, dlatego tak duże znaczenie ma odpowiedni poślizg czyli dobry lubrykant na bazie wody, a nawet można powiedzieć – duża ilość dobrego lubrykantu.

Istnieje mnóstwo rodzajów kulek, ale nie wszystkie będą odpowiadały twoim potrzebom. Najważniejsza sprawa: kulki muszą być wykonane z materiału przyjaznego dla zdrowia. Nie polecam modeli gumowych, z nieznanego nam plastiku, ani metalowych. W końcu wkładamy je do własnej cipki – trzeba zadbać o jakość. W moim butiku LoveStore.Barbarella.pl oferujemy paniom do ćwiczeń kulki dopochwowe z silikonu medycznego oraz z uszlachetnionego plastiku ABS. Pomagamy też dobrać kulki w zależności od wieku, ilości porodów i rodzaju problemów z osłabieniem mięśni.

Seksualność kobiet i mięśnie Kegla

Jako niestrudzona promotorka kobiecego prawa do przyjemności w polskich rozmowach na temat seksu, uwielbiam ćwiczenia mięśni Kegla za to, że pozwalają kobietom odkryć i poczuć wreszcie swój erotyczny potencjał. Otóż mięśnie dna miednicy to system 14 różnych, połączonych ze sobą mięśni. A najważniejszym mięśniem dna miednicy jest mięsień łonowo-guziczny, który jest odpowiedzialny jest za następujące fantastyczne rzeczy, które mogą dziać się z kobiecym ciałem:

Napompowanie krwi do łechtaczki – dzięki temu łechtaczka oraz jej szczęśliwa posiadaczka stają się bardziej pobudzone i wrażliwe na wszelkiego rodzaju bodźce w czasie seksu.

Zwiększone doznania podczas stosunku – uwierz mi, śluzówka pochwy nie jest zbyt dobrze wyposażona w zakończenia nerwowe i tak naprawdę nie odczuwa zbyt wiele. Jeśli umieścisz palec wskazujący w pochwie i delikatnie przejedziesz po śluzowce, to nie poczujesz prawie nic. W rzeczywistości przyjemne odczucia pochodzą głównie z mięśni dna miednicy, które tworzą pętlę wokół pochwy. Wszystkie mięśnie mają w sobie zakończenia nerwowe, które reagują na rozciąganie. Im mocniejszy i bardziej jędrny jest mięsień, tym więcej ma zakończeń. A więc silne, jędrne mięśnie Kegla będą bardziej naciągane przez penisa i mocniej będziemy odczuwać cała akcję jako przyjemność.

Ścisnąć partnera – wyćwiczone mięśnie Kegla to nieodzowny atrybut każdej kandydatki na kochankę doskonałą. Mówiąc wprost, miesień łonowo-guziczny pomaga ci mocno pochwycić twojego partnera, co sprawia zwiększa przyjemność z seksu u niego i u ciebie. O kobietach, które mają wyćwiczone mięśnie dna miednicy mówi się, że w ich towarzystwie nawet mężczyzna z zapałką czuje się tak, jakby miał kubańskie cygaro.

Dla kobiet jest to także wyjątkowo przyjemna forma autostymulacji – leżąc na łóżku lub kanapie z nogami zgiętymi w kolanach i rozstawionymi na szerokość bioder wybierz podniecający obraz w swojej głowie i dołącz do niego trening. Ciesz się swoim podnieceniem i pochwą, która na nie reaguje.

Zamiast wstydzić i unikać ważnych intymnych tematów, lepiej poznawać i zaprzyjaźniać się ze swoim wspaniałym ciałem i wykorzystywać wszystko to, w co nas tak hojnie zaopatrzyła Matka Natura.

Next article