Skip to main content
Home » Zdrowa w każdym wieku » Zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą rujnować życie
Zdrowa w każdym wieku

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą rujnować życie

Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska

Prekursorka medycyny całościowej oraz pojęcia osi jelitowo-mózgowej. Jako międzynarodowy ekspert do spraw zdrowia, wielokrotnie wykładała na konferencjach w USA oraz Europie. W czasie wieloletniej pracy przeszkoliła tysiące lekarzy oraz dietetyków w USA, Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech oraz Hiszpanii. Wieloletni konsultant Ministerstwa Zdrowia w Radzie Terapii Naturalnych oraz w Komitecie do Spraw Niepełnosprawności. Ma ponad 30-letnie doświadczenie w zakresie medycyny funkcjonalnej. Wszystkie treści, które przekazuje oparte są o doświadczenie zdobyte w pracy z bardzo trudnymi i skomplikowanymi przypadkami medycznymi a nie wyłącznie o wiedzę podręcznikową. Dietetyk, dyplomowany przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Autorka książek i ebooków o tematyce zdrowia oraz jelit. Założycielka Instytutu Arcana.

Dyspepsja czynnościowa i IBS to zaburzenia, których mechanizmy powstawania nie są jeszcze znane nauce. Przykre objawy mogą prowadzić do wstydu i wykluczenia społecznego oraz zawodowego.


Jakie są przyczyny zaburzeń żołądkowo-jelitowych w dyspepsji czynnościowej oraz IBS?

IBS, czyli zespół jelita drażliwego, to zaburzenie psychosomatyczne dotyczące dolnej części brzucha. Nie mamy pewności co do tego, czym jest ono wywoływane. Może być związane z rozrostem bakteryjnym w jelicie cienkim, czyli SIBO, a także stresem i dysfunkcją nerwu błędnego. Dyspepsja dotyczy górnej części brzucha. Rozpoznanie zaczynamy od wykluczania innych chorób, takich jak np. zapalenie trzustki.

Z czego wynika poinfekcyjny zespół jelita drażliwego lub utrzymywanie się zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. kilka miesięcy bo biegunce?

Taką biegunkę mogły spowodować bardzo groźne bakterie. Te patogeny mogą się utrzymywać w jelicie przez jakiś czas i uszkadzać mięśnie gładkie jelita. Nawet infekcja zwykłym rotawirusem może doprowadzić do uszkodzenia kosmków jelitowych. Wtedy prawdopodobniej doświadczymy zaburzeń dyspeptycznych.

Jakie objawy towarzyszą tym zaburzeniom?

W dyspepsji objawy są związane z odczuwaniem różnego rodzaju sensacji po jedzeniu. Mogą to być bóle żołądka, skurcze, odbijania czy wymioty, a także zgaga, choć to częściej objaw choroby refluksowej. Objawy IBS to ból trzewny w okolicy kątnicy, którego doświadczamy przed wypróżnieniem, a także biegunki, zaparcia, albo oba naprzemiennie. Niektórzy moi pacjenci boją się wyjść z domu. Dostają obsesji w obawie przed bólem brzucha czy biegunką. Rujnuje im to życie towarzyskie i zawodowe.

Jak radzić sobie z kłopotliwymi objawami?

Najważniejsze jest uregulowanie pracy jelit i żołądka, głównie poprzez dietę. Nasze jelita są największym środowiskiem mikrobioty, a zapominamy o przyjmowaniu produktów prebiotycznych, takich jak błonnik rozpuszczalny czy inulina, zawarta np. w cykorii. Warto też jeść kiszonki w umiarkowanych ilościach. W IBS można przyjmować probiotyki, ale i tak stawiałabym na dietę. Należy unikać sztucznych dodatków i konserwantów.

Next article