Skip to main content
Home » Ciąża i dziecko » Moja mama ma niedoczynność tarczycy
ciąża i dziecko

Moja mama ma niedoczynność tarczycy

dziecko
dziecko

Czy każda kobieta chorująca na niedoczynność tarczycy ma szansę na zajście w ciążę?

Wiele kobiet, które w gabinecie endokrynologa słyszą diagnozę „niedoczynność tarczycy” załamuje się. Dodatkowe kilogramy, złe samopoczucie i często problemy z zajściem w ciążę to pierwsze, co przychodzi kobiecie do głowy. Niedoczynność tarczycy to choroba całego organizmu. Gospodarka hormonalna, która przecież decyduje o tym, czy w ciążę zajdziemy, czy nie, przy nieleczonej niedoczynności tarczycy często jest w bardzo złym stanie. Nie można stwierdzić, czy każda kobieta chorująca na niedoczynność tarczycy ma szansę urodzić dziecko, ale w wielu przypadkach ta choroba wcale nie jest do tego przeszkodą, należy tylko odpowiednio zadbać o swój organizm.

Zdrowie na pierwszym miejscu

Niedoczynność tarczycy to choroba, która wymaga od kobiety ogromnej systematyczności i zaangażowania w utrzymanie dobrego stanu organizmu. Aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę w wielu przypadkach nie wystarczy samo przyjmowanie hormonów zapisanych przez lekarza. Myśląc o zajściu w ciążę niedoczynna powinna zadbać o kondycję całego organizmu. Warto więc wykonać wszystkie podstawowe badania i sprawdzić, czy na pewno jesteśmy w dobrej formie. Skontrolować należy morfologię krwi, zbadać poziom żelaza, wapnia, witaminy D3. Kobiety chorujące na niedoczynność tarczycy często mają również problemy z anemią, która w ciąży może się drastycznie pogłębiać. W celu konsultacji wyników badań najlepiej udać się do specjalisty, czyli ginekologa-endokrynologa.

Ciężarna niedoczynna

Będąc w ciąży chorująca na niedoczynność powinna być pod stałą opieką endokrynologa. Bardzo ważne jest, aby wykonywać zalecone przez niego badania. Na początku ciąży u wielu kobiet potrzebne jest podwyższenie dawki przyjmowanego hormonu. Ma to ogromny wpływ na stan zdrowia i tarczycę maluszka, który niedługo przyjdzie na świat. W trakcie ciąży oraz po urodzeniu dziecka należy koniecznie skontrolować poziom wapnia we krwi. Osoby z niedoczynnością tarczycy po ciąży i okresie karmienia piersią dużo częściej cierpią na niedobory tego pierwiastka, co może skutkować utratą uzębienia, osteoporozą czy łamliwością kości.

Dieta

Każda niedoczynna, nawet ta nie będąca w ciąży, powinna zadbać o swoją dietę. Obecnie nikt nie potrafi dokładnie powiedzieć, co powinno, a czego nie powinno się jeść przy niedoczynności tarczycy, żeby polepszyć jej pracę i utrzymać zgrabną sylwetkę. Przy niedoczynności tarczycy warto dbać o zdrową zbilansowaną dietę. Należy jeść regularnie, pięć posiłków dziennie. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, zdrowe tłuszcze, pełnoziarniste zboża. Przy niedoczynności tarczycy bardzo często u kobiet występuje tendencja do tycia. Dlatego w ciąży nie warto ulegać wszystkim zachciankom. Kilogramy zgromadzone przez dziewięć miesięcy ciąży niestety po urodzeniu dziecka trzeba będzie zrzucić, przy niedoczynności może być to niestety trudniejsze.

Czy moje dziecko będzie miało niedoczynność?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu hormonów tarczycy podczas ciąży daje dużą szansę na to, że dziecko urodzi się zdrowe. Po narodzinach dziecku w drugiej dobie życia wykonywane są badania w kierunku chorób tarczycy. Nawet jeśli wyniki badań wyjdą negatywne, w drugim miesiącu życia dziecka warto wybrać się z nim do poradni endokrynologicznej i jeszcze raz je powtórzyć, aby być pewnym, że nasze dziecko jest w stu procentach zdrowe.

Next article