Dr n. med. Nina Wiśniewska
Specjalista dermatolog i wenerolog
Ciąża to czas, w którym wyraźnie zauważamy zmiany w wyglądzie naszego ciała. Świadomi tego, że w trakcie ciąży zwiększa się masa ciała oraz powiększa się obwód brzucha, bioder i piersi nie możemy zapominać o tym, co dzieje się z naszą skórą. Ulega ona nadmiernemu rozciągnięciu, staje się dużo mniej elastyczna i bardziej przesuszona. Zmiany te zachodzą na skutek działania czynników metabolicznych, hormonalnych i immunologicznych.
Bez wątpienia pierwsze pytanie kobiet w ciąży brzmi jak w skuteczny sposób uniknąć rozstępów. Przede wszystkim należy pamiętać, że o skórę należy zadbać już przed planowaną ciążą, a jeśli jest to niemożliwe, to najpóźniej tuż po jej potwierdzeniu. Zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety uzależnione są od aktywności hormonów – estrogenów, progesteronu, prolaktyny, gonadotropiny kosmówkowej, oksytocyny, hormonu luteinizującego, androgenów oraz są wynikiem predyspozycji genetycznych. W konsekwencji, gospodarka hormonalna ulega zachwianiu, co skutkuje pojawieniem się zmian w całym organizmie, w tym w obrębie skóry i owłosienia. U 90 proc. ciężarnych obserwuje się rozstępy skórne (striae gravidarum). Są one wynikiem mechanicznego rozciągania skóry brzucha, ud, pośladków, piersi czy ramion, zwiększonej retencji wody jak również zmian metabolicznych i hormonalnych zachodzących w obrębie tkanki łącznej. Powszechnie przyjęto, że ów rozstępy pojawiają się zazwyczaj w ostatnim trymestrze ciąży. Nic mylnego, pierwsze rozstępy mogą pojawiać się już na początku ciąży, dlatego tak ważna jest pielęgnacja skóry od samego początku. Są to wrzecionowate pasma o różnej szerokości, typowo układające się prostopadle do kierunku działań sił rozciągających skórę. We wczesnej fazie są one wyniosłe, czerwonobrunatne (faza zapalna, rozstępy czerwone – striae rubrae) o różnej szerokości i długości. Stopniowo ulegają atrofii i zbieleniu (faza zanikowa). Okolice najbardziej predysponowane to skóra bocznych powierzchni brzucha i piersi. Na rynku dostępne są kosmetyki do pielęgnacji skóry w ciąży, które są przebadane dermatologicznie i ze względu na przebadane klinicznie składniki bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Skóra w okresie ciąży, jest narażona na silne przesuszenie i utratę warstwy lipidowej. Wówczas odczuwamy nieprzyjemny świąd skóry. Aby temu zapobiec, kąpiele powinny odbywać się w wodzie o temperaturze ciała, powinny być krótkie, tak aby unikać nadmiernego rozgrzewania skóry. Do mycia zaleca się emolienty czyli dermokosmetyki, które pozostawiają delikatny film lipidowy na skórze.