Endometrioza może wiązać się z szerokim spektrum dolegliwości, głównie bólowych o różnej lokalizacji. Czasami przebiega bezobjawowo, mimo że ogniska mogą osiągać znaczne rozmiary. Guzy endometriozy mogą być zlokalizowane w obrębie miednicy mniejszej, na jajnikach, pęcherzu, jelicie grubym, otrzewnej, nerce, przeponie, w płucach, mózgu, oku, powłokach podskórnych czy bliznach pooperacyjnych.
Lucyna Jaworska-Wojtas
Endowojowniczka, aktywistka, działaczka na rzecz praw kobiet chorujących na endometriozę, prezeska Zarządu Fundacji Pokonać Endometriozę
Czym jest endometrioza i jakie są jej charakterystyczne objawy?
Jest to choroba hormonalno-immunologiczna. Polega na pojawieniu się i rozroście tkanki podobnej do endometrium w miejscach innych niż jej ulokowanie fizjologiczne (macica). Do najczęstszych objawów należą bolesne miesiączkowanie, przewlekły ból miednicy mniejszej, niepłodność, dyspareunia, nieregularne miesiączki.
Warto udać się do lekarza, gdy niepokoi nas jakikolwiek objaw dotyczący naszego cyklu miesiączkowego, na przykład ból nasilający się w okresie okołomenstruacyjnym lub okołowulacyjnym, który utrudnia lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie oraz nie przechodzi bo lekach dostępnych bez recepty. Niestety nie każdy lekarz ginekolog specjalizuje się w leczeniu endometriozy. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników opublikowało schemat diagnostyki endometriozy, obejmujący wywiad w kierunku endometriozy oraz wskazania do leczenia chirurgicznego. Warto zapytać lekarza, czy się z nim zapoznał.
Jednocześnie pamiętajmy, że jeśli usłyszymy od lekarza komentarze pokroju: „Ból jest pani urodą, podczas okresu zawsze boli”, to powinnyśmy zmienić specjalistę.
Jak prawidłowo zdiagnozować endometriozę? Do kogo udać się w razie wystąpienia objawów?
W razie wystąpienia powyższych objawów, a także wtedy, kiedy czujesz, że nikt nic nie widzi, a ty cierpisz, udaj się do lekarza – eksperta od endometriozy. Znajdziesz ich na mapie lekarzy, którą prowadzimy na naszej stronie
pokonacendometrioze.pl.
Najważniejsza w leczeniu endometriozy jest prawidłowa i odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza. Obecnie istnieją metody pozwalające na nieinwazyjną diagnostykę. Najważniejsze jest badanie eksperckie – ginekolog powinien być specjalistą posiadającym umiejętności, dzięki którym prawidłowo wykona USG dopochwowe oraz USG transrektalne (przezodbytnicze), jeśli jest podejrzenie występowania ognisk choroby w tych miejscach.
Jakie są możliwości leczenia endometriozy? I czy endometrioza towarzyszy kobiecie przez całe życie?
Dążymy do tego, aby kobieta była szybko zdiagnozowana i miała wykonaną jedną specjalistyczną operację. Kobiety muszą również pamiętać, że bardzo ważne jest, aby podeszły do siebie holistycznie, całościowo. Dobrą praktyką jest wizyta u dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa – chora na endometriozę musi mieć leczenie uszyte na miarę jej choroby. Jesteśmy różne i mamy różne objawy choroby.
Jakie działania związane z endometriozą towarzyszą pani w codziennym życiu? Jaka jest misja Fundacji, którą pani reprezentuje?
Jako Fundacja organizujemy wiele konferencji, warsztatów, spotkań, endokaw, na których edukujemy kobiety. Zapraszamy najlepszych ekspertów od endometriozy. W dużych miastach mamy już ambasadorki oraz wolontariuszki. Współorganizujemy konferencje z samorządami, wydziałami zdrowia, wciągamy samorząd w działania szerzenia wiedzy i edukacji. Przekazujemy bardzo wartościową i jakościową wiedzę, współpracujemy ze wszystkimi endoteami w Polsce, ekspertami i dyrektorami szpitali. Działamy w kierunku tworzenia systemu, ale mamy jeszcze śmielsze plany – akcję świadomościową na całą Polskę. Mamy już twarz takiej akcji, teraz szukamy środków. W tej chwili celem jest również powołanie Centrów Diagnozy i Leczenia Endometriozy.
Endometrioza musi być zaopiekowana – od wieku dziewczęcego do późnej starości, bo to choroba na całe życie. Każda z nas musi mieć po otrzymaniu diagnozy endokartę.