Prof. dr hab. Tomasz Paszkowski
Kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy
Czym jest menopauza?
Menopauza jest ostatnim krwawieniem miesiączkowym. Ustanie miesiączek jest konsekwencją „starzenia się” jajników czego przejawem jest spadający poziom estrogenów we krwi. Estrogeny są hormonami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów i tkanek u kobiety m.in. serca, mózgu, kości, skóry. W związku z powyższym spadek produkcji estrogenów przez jajniki skutkuje wieloma dolegliwościami, które nazywamy objawami menopauzalnymi.
Jakie są objawy menopauzy?
Niedobór estrogenów powoduje szereg objawów u większości kobiet rujnujących jakość życia takich jak.: uderzenia „gorąca” do głowy, kołatanie serca, nadmierne pocenie się, zaburzenia snu, chwiejność nastroju, skłonności do depresji, itp. Groźną konsekwencją menopauzy i związanego z nią niedoboru estrogenów jest także wzrost ryzyka groźnych dla życia chorób takich jak zawał serca czy osteoporoza.
Jakie są metody leczenia?
Najskuteczniejszą metodą łagodzenia objawów menopauzy jest podawanie estrogenów drogą doustną, domięśniową lub przezskórną. U pacjentek, u których wcześniej nie wycięto macicy do estrogenów dodajemy lek z grupy progestagenów w celu ochrony błony śluzowej macicy przed rozrostem. W przypadku, kiedy objawy mają charakter wyłącznie lokalny w postaci suchości pochwy, estrogeny podajemy drogą dopochwową. Tzw. systemowa menopauzalna terapia hormonalna (najczęściej doustna lub przezskórna) powoduje niewielki wzrost ryzyka zakrzepicy oraz raka piersi, przebycie których to chorób w przeszłości stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do tej terapii.
Jakie są alternatywne sposoby łagodzenia objawów?
U pacjentek, które nie mogą lub nie chcą stosować menopauzalnej terapii hormonalnej można rozważyć zastosowanie preparatów pochodzenie roślinnego uzyskiwanych np. z koniczyny czerwonej lub pluskwicy groniastej. Jakkolwiek preparaty roślinnego pochodzenia nie są tak skuteczne w eliminowaniu objawów menopauzalnych jak estrogeny, terapia przy ich użyciu daje u niektórych pacjentek satysfakcjonujący je efekt.
Jeśli decydujemy się na terapię preparatami pochodzenia roślinnego co jest ważne w wyborze produktu bez recepty na objawy menopauzy?
Wybierając preparat dochodzenia roślinnego do łagodzenia objawów menopauzy warto zwrócić uwagę na szereg czynników tj. status produktu (lek czy suplement diety) oraz skuteczność i profil bezpieczeństwa wykazane w badaniach klinicznych. Większość obecnych na naszym rynku tego typu preparatów nie posiada wiarygodnych wyników badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania.