Skip to main content
Home » Zdrowa w każdym wieku » Preparaty w leczeniu zakażeń układu moczowego
Zdrowa w każdym wieku

Preparaty w leczeniu zakażeń układu moczowego

Dr hab. n. med. Sławomir Poletajew

Specjalista urolog, FEBU (Fellow of the European Board of Urology); zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów z chorobami układu moczowego i męskiego układu rozrodczego w pełnym zakresie

Zakażenia układu moczowego należą do najczęstszych infekcji. Obok zakażeń układu oddechowego jest to też druga najczęstsza przyczyna stosowania antybiotyków – mówi prof. dr hab. n. med. Sławomir Poletajew, urolog z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Jak dodaje, z problemem tym bardzo dobrze radzą sobie składniki pochodzenia naturalnego, takie jak niektóre monosacharydy.


Jakie są najczęstsze objawy zapalenia pęcherza moczowego?

To przede wszystkim częstsze oddawanie moczu lub nagła, silna potrzeba jego oddania lub stałe parcie na pęcherz. Towarzyszy temu dyskomfort w cewce moczowej, który pacjentki czasem opisują jako ból, a czasem jako pieczenie czy szczypanie. Niejednokrotnie pojawia się ból podbrzusza, a także stan podgorączkowy, czasem też krwiomocz.

Jak wspierać zdrowie układu moczowego i dlaczego warto dbać o profilaktykę?

Zakażenia układu moczowego należą do najczęstszych infekcji. Obok zakażeń układu oddechowego jest to też druga najczęstsza przyczyna stosowania antybiotyków. W profilaktyce należy zadbać o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu. Bardzo duże znaczenie będzie miało odpowiednie nawodnienie, czyli przyjmowanie takiej ilości płynów, która poskutkuje wydaleniem przynajmniej 1,5-2 litrów moczu na dobę. Bardzo ważna jest profilaktyka zakażeń, bowiem u osób, u których do nich dochodzi, istnieje bardzo duże ryzyko nawrotu. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy mniej więcej u połowy kobiet występuje kolejny epizod zapalenia pęcherza moczowego. Mamy skuteczne opcje postępowania, dzięki którym to ryzyko zakażeń możemy znacznie ograniczyć.

W jaki sposób składniki aktywne pochodzenia naturalnego mogą skutecznie przeciwdziałać nawrotom infekcji dróg moczowych?

Preparaty pochodzenia naturalnego są bardzo popularne z uwagi na łatwą dostępność i wygodę stosowania (podanie doustne). Przynajmniej część z nich ma udowodnioną skuteczność. W większości wykazują one działanie odkażające, przeciwzapalne i moczopędne, choć niektóre są ukierunkowane na mechanizm działania bakterii. Myślę np. o D-mannozie, która unieszkodliwia bakterie wywołujące zakażenia dróg moczowych. Składnik ten związuje je w moczu i blokuje możliwość interakcji z komórkami nabłonka wyściełającymi drogi moczowe. Tak unieruchomione bakterie są usuwane wraz z moczem, co chroni przed rozwinięciem się stanu zapalnego i zakażenia.

Dlaczego warto rozważyć stosowanie preparatów naturalnego pochodzenia w ZUM?

Oprócz tego, że są łatwo dostępne i skuteczne, to cechują się też pełnym bezpieczeństwem stosowania. Ich przyjmowanie nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem istotnych działań niepożądanych. Drugi bardzo ważny argument przemawiający za naturalnymi preparatami to kwestia antybiotykooporności. Stosując antybiotyki, czy też powszechne w Polsce chemioterapeutyki, generujemy narastający wciąż problem obecności szczepów bakterii opornych na działanie leków. Preparaty pochodzenia naturalnego są bardzo dobre w profilaktyce, ale i coraz bardziej przekonujemy się do nich również w przypadku leczenia rozwiniętej już infekcji. Dotyczy to wybranych środków, bo tylko niektóre z nich mają potwierdzone działanie w leczeniu zakażeń. To chociażby wspomniana D-mannoza, będąca prostym cukrem, wypłukującym bakterie z dróg moczowych. Wybierając odpowiedni preparat sprawdźmy jednak dawkę. W przypadku D-mannozy w początkowym stadium leczenia zakażenia potrzebujemy dawki aż 6 g na dobę, a na rynku są i takie preparaty, w których jest jej zaledwie 100 mg.

Next article